Trampki w kinie i serialach

Trampki w kinie i serialach

Trampki nie tylko rewolucjonizowały modę uliczną, ale także odegrały ważną rolę w kinematografii. W tym tekście przeanalizujemy ich znaczenie w filmach i serialach oraz wpływ na kulturę masową. Przedstawimy też trochę najbardziej kultowych i rozpoznawalnych tytułów filmów i seriali związanych z trampkami i sneakersami!

 

Ikoniczne momenty filmowe z trampkami

Trampki i kino to para jak ser i wino - są nieodłączne! Zastanówmy się, kto mógłby zapomnieć o klasycznej scenie z "Powrotu do przyszłości", gdzie Marty McFly paraduje w swoich Nike Bruin. Te buty nie tylko przeniosły nas w przyszłość, ale stały się symbolem połączenia nowoczesności i retro stylu.
 

Krótka lista filmów kinowych z wykorzytanymi trampkami i sneakersami:

 • "Powrót do przyszłości" – Nike Bruin
 • "Grease" – Trampki Keds
 • "The Breakfast Club" – Converse Chuck Taylor
 • "Kill Bill" – Onitsuka Tiger Mexico 66
 • "Game of Death" z Bruce Lee – Onitsuka Tiger - Mexico 66 "Tai Chi"
 • "Forrest Gump" – Nike Cortez
 • "Harry Potter" – Converse
 • "Amatorzy sportu" - PF Flyers
 • "Beztroskie lata w Ridgemont High" - Vans Checkerboard Slip-On

Niezwyciężony Bruce Lee

Wpływ Bruce Lee jako aktora, sportowca i wzorca do naśladowania jest niezmierzalny. "Game of Death" to jeden z najbardziej kultowych i zarazem kontrowersyjnych projektów Lee. Film został wydany wiele lat po jego śmierci i zawierał materiał filmowy nakręcony wiele lat wcześniej.
W "Game of Death" Bruce Lee nosił buty Onitsuka Tiger Mexico 66, które same stały się ikoną. Te same buty zostały później noszone przez Umę Thurman w filmach "Kill Bill" jako hołd złożony Bruce'owi Lee.

Bruce Lee w butach Onitsuka Tiger
Tygrysia moc trampek Bruce Lee!
Kill Bill - Onitsuka Tiger
Przy takich ilosciach krwi jak w "Kill Bill" bardzo ważna była gumowa, antypoślizgowa podeszwa :)

Symbolika trampek w filmach

Trampki to coś więcej niż buty - to symbol młodości, buntu i wolności. Pomyślcie o "Grease" i "The Breakfast Club", gdzie nasi bohaterowie nie tylko przechadzają się po ekranie, ale wręcz idą pod prąd konwenansom w swoich ulubionych trampkach. Te buty stały się manifestem ich niezależności.

Grease - rokeersi w trampkach
Rockersi z "Grease" - bo w eleganckich trampeczkach można do tańca i do różańca.

Trampki jako element charakterystyki postaci

Reżyserzy kochają trampki za ich zdolność do opowiadania historii. Weźmy na przykład "Forrest Gump". Pamiętacie te białe Nike Cortez, które stały się metaforą podróży jego życia? Trampki pomagają nam nawiązać emocjonalną więź z bohaterem, a przecież każdy z nas ma swoje ulubione buty, prawda?

Forrest Gump w trampkach, jako metaforze życia
"Kiedy miałem gdzieś iść, to biegłem"

Trampki w kinie niezależnym

W świecie kina niezależnego trampki są jak najlepszy przyjaciel - zawsze autentyczne i bliskie sercu. Filmy takie jak "Juno" czy "Napoleon Dynamite" pokazują zwykłe życie bohaterów, dzięki czemu czujemy, że mogliby być naszymi sąsiadami. Trampki dodają realizmu i prawdziwości każdej scenie.

 • "Juno" – Nike Air Force 1
 • "Napoleon Dynamite" – Moon Boots

Znaczenie trampek w serialach

Serialom również nie brakuje trampkowych momentów. W "Stranger Things" bohaterowie przenoszą nas w lata 80. dzięki klasycznym trampkom. Z kolei w "Friends" Joey i Chandler często pokazują się w trampkach, co idealnie podkreśla ich luzacki styl życia. Trampki są po prostu wszędzie!

Chan­dler z "Przyjaciół" w trampkach
Wyluzowany Chandler Bing z "Przyjaciół". Stopy w trampkach "po amerykańsku" na stole.
 • "Stranger Things" – Converse Chuck Taylor
 • "Friends" – Converse i Nike
 • "The O.C." – Vans
 • "Doktor Who" – Converse (?)
Stranger Things - Eleven w trampkach
Eleven vel "Jedenastka" ze Stranger Things. Popcorn, dobry film i trampki - czy istnieje lepsze połączenie?
Stranger Things - Eleven w trampkach
Czerwony trampek na zaszczytnym, pierwszym planie! Oficjalna fota promująca serial Doktor Who.

Wpływ trampek na modę po premierach filmowych i serialowych

Kiedy tylko trampki pojawiają się w filmach i serialach, moda podąża za nimi. Po premierze "Kill Bill" wszyscy chcieli mieć żółte Onitsuka Tiger Mexico 66. Te buty z ekranu szybko stają się ikonami mody, które każdy chce mieć w swojej kolekcji.

Trampki w kinie i serialach to nie tylko obuwie, ale także ważny element narracji i charakterystyki postaci. Ich obecność w filmach wpływa na popkulturę, modę i codzienne życie widzów. I chociaż często jest to po prostu sprytny zabieg marketingowców i "product placement", to dzięki subtelnej obecności w filmach i serialach, trampki nie tylko stają się ikonami mody, ale także skutecznie przyczyniają się do budowania marki i rozpoznawalności wśród widzów.

A czy i Wy wychwyciliście używanie trampek w serialach i filmach? Jeśli tak, koniecznie napiszcie w komentarzach jakie to były tytuły!

Komentarze

Brak komentarzy.

Napisz komentarz

Ostatnie wpisy

Wasze zdjęcia!

Kolory

Ciekawostki o trampkach

Czy wiesz że...
W czasach PRL trampki (głównie ze względu na swoją dostępność w sprzedaży) były bardzo popularnym rodzajem obuwia. Szczególną popularnością cieszyły się wśród osób w młodych i średnim wieku.

Zobacz trampki w sklepie